Shopping Cart

Doručenie už do 48 hodín

Prečo používať strečovú fóliu na balenie produktov

Výrobky sa počas prepravy často poškodia a strečové fólie pomáhajú udržať náklad pevne na mieste a chránia ho pred možným poškodením. Role stretch fólie sú jedným z najpoužívanejších typov obalového materiálu. Predstavujú jednoduchý, ale účinný spôsob správneho balenia výrobkov.

V tomto článku sa budeme podrobne zaoberať tým, čo sú to strečové fólie, ich typmi a výhodami.

Čo je stretch fólia?

Strečové fólie alebo strech fólie na balenie sú elastické plastové fólie, ktoré sa používajú na balenie výrobku, aby ho bezpečne držali na svojom mieste. Bežne sa používajú na zaistenie tovaru na paletách, aby výrobky a škatule zostali počas prepravy zaistené. Sú nevyhnutnou výbavou pre eshopy, ktoré často zasielajú výrobky. Pomáhajú správne zabaliť výrobky a znižujú straty na poškodených výrobkoch počas prepravy, nakladania a vykladania.

Strečové fólie vyzerajú podobne ako plastové potravinárske fólie, ktoré mnohí používajú v kuchyni. Sú to však dostatočne odolné fólie a sú dostatočne silné na to, aby dokázali výrobky zviazať a udržať ich na mieste. Stretch fólie sa dodávajú v rôznych triedach, šírkach a farbách, aby vyhovovali rôznym použitiam.

Typy strečových fólií

Liaty streč

Liate stretch fólie majú vynikajúcu priehľadnosť a umožňujú vidieť cez fólie. Tieto fólie sa ľahšie naťahujú a sú veľmi tiché pri sťahovaní z role. Ponúkajú obojstrannú priľnavosť, ktorá je užitočná pri bezpečnom balení výrobkov. Liate fólie sú lacné, ale v porovnaní s fúkanými fóliami majú menšiu priľnavosť a odolnosť proti roztrhnutiu.

Fúkaná fólia

Fúkané fólie majú najvyššiu odolnosť proti roztrhnutiu a sú pevnejšie ako ostatné typy stretch fólií. Sú teda ideálnou voľbou pri balení výrobkov, ktoré majú ostrejšie hrany. Sú však drahšie a majú slabú priehľadnosť fólie, čo znamená, že cez ne nie je vidieť. Sú tiež o niečo hlučnejšie pri sťahovaní z rolky.

Ručná streč fólia

Strečová fólia, ktorá sa na výrobky aplikuje ručne, sa označuje ako ručná strečová fólia. Označuje sa aj ako ručná paletová fólia. Firmy, ktoré majú prevádzky s nižšou kapacitou, zvyčajne používajú ručné stretch fólie.

Strojová stretch fólia

Strojová stretch fólia sa aplikuje pomocou stroja – stroja na balenie. Strojová stretch fólia vedie k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu baleniu. Dokáže zabaliť viac tovaru za kratší čas. Jej bežnými typmi sú liate strojové stretch fólie a fúkané strojové stretch fólie.

Prednaťahovacia fólia

Pred použitím na výrobky alebo palety je potrebné natiahnuť predstretch fóliu. Je to viacvrstvová tenšia a pevnejšia stretch fólia. Je to proces šetrný k životnému prostrediu, pretože pri balení nákladu sa spotrebuje menej materiálu zo stretch fólie. Prednaťahovacia fólia je pevná, stabilná, konzistentná a vyžaduje si minimálne úsilie pri aplikácii.

Farebná strečová fólia

Farebné stretch fólie sú určené pre tie potreby, ktoré sú špecifické a univerzálne stretch fólie ich nedokážu uspokojiť. Sú ideálne na medzinárodné zásielky, farebné označovanie a datovanie zásob. Farebné stretch fólie sú odolné voči prepichnutiu.

Výhody strečovej fólie

Ochrana výrobku

Toto je úplne základná funkcia a výhoda stretch fólie. Zabalenie výrobkov do stretch fólie ich ochráni pred faktormi prostredia, ako sú nečistoty, prach a vlhkosť. Pomáha udržať produkt čistý a suchý, no zároveň zreteľne viditeľný. Ak použijete role stretch fólie UVI, môžu dokonca chrániť tovar pred UV žiarením.

Zníženie poškodenia výrobku

Strečové fólie vám umožnia bezpečne zabaliť tovar a zabezpečiť jeho stabilitu. Znížite riziko, že sa výrobky počas prepravy budú posúvať. Strečové rolky tiež pomáhajú pri pohodlnom premiestňovaní tovaru pomocou vysokozdvižného vozíka.

Zvýšená efektivita manipulácie

Role stretch fólie, pomáhajú pri ukladaní tovaru na paletách do väčšej výšky. Tým sa pri skladovaní výrobkov maximalizuje skladový priestor. Okrem toho môžete tovar ľahko zabaliť a premiestňovať, čo pomáha zvyšovať produktivitu práce.

Pomocou stretch fólie môžete tiež pohodlne stohovať tovar zvláštneho tvaru, ktorý by sa inak nedal stohovať na rovný povrch.

Možnosť recyklácie

Väčšina stretch fólií je šetrná k životnému prostrediu a 100 % recyklovateľná. Ak ich budete udržiavať čisté, dajú sa tiež ľahko recyklovať.

Riadenie zásob

Správa zásob je vďaka fólii jednoduchá, ak sú všetky podobné výrobky zabalené spolu. Znižuje sa tak pravdepodobnosť oddelenia výrobkov, vďaka čomu je počítanie zásob efektívny proces, ktorý šetrí čas.

Bežné použitie

Strečové fólie sa bežne používajú na ochranu tovaru počas jeho prepravy. Strečové fólie zjednocujú paletovaný tovar – udržujú ho pripevnený k palete a zabraňujú jeho posunu z nej počas prepravy. Stretch fólie tiež chránia výrobky pred prachom, nečistotami a vlhkosťou. Môžu sa tiež kombinovať s inými baliacimi vložkami, ako sú bublinkové fólie na krehké predmety, napríklad sklo. Bublinkové fólie spolu s rolkami stretch fólie poskytujú ochranu pred nárazmi. Stretch fólie sa vyrábajú v rôznych typoch, ako sú napríklad stretch fólie odolné voči UV žiareniu, fúkaná stretch fólia, ručná stretch fólia a strojová stretch fólia.