Sprievodca obalovým materiálom: Ako vybrať vhodný obal?

Používate plastový obalový materiál alebo skôr krabice? Možno vás bude zaujímať, že správne zvolený obalový materiál môže zásadne ovplyvniť nielen to, ako budú váš tovar alebo produkty zabalené, ale aj to, aké bude vnímanie vašej značky či spoločnosti zákazníkmi. Pri výbere obalového materiálu pre gastro prevádzky, potraviny a taktiež mnohé iné prevádzky a e-shopy je potrebné zohľadniť niekoľko zásadných faktorov. V tomto článku sa dozviete, z čoho si môžete pri hľadaní toho najlepšieho obalového materiálu vyberať a taktiež tipy, ako nájsť ten pravý. 

 

OBSAH ČLÁNKU

  1. Typy obalových materiálov a ich výhody
  2. Plastový obalový materiál verzus krabice – porovnanie
  3. Ktorý obalový materiál je pre gastro a potraviny najlepší?
  4. Podľa čoho vybrať najlepší obalový materiál?

Typy obalových materiálov 

Pre lepšie rozdelenie obalového materiálu sa zameriame na to, z čo sú jednotlivé druhy obalov vyrobené. Ich výhody vás už v tomto bode nasmerujú k tomu, ktorý typ bude pre vaše potreby najvhodnejší. 

Plastový obalový materiál a jeho výhody 

Plasty sú vďaka svojej flexibilite, odolnosti voči vode a relatívne nízkej cene jednými z najpopulárnejších obalových materiálov. Príkladom je bublinková fólia, ktorá je ideálna napríklad na ochranu krehkých predmetov pred poškodením počas prepravy. 


NÁŠ TIP: Poznáte všetky možnosti, ktoré vám bublinková fólia ponúka? Jej výhody a tipy, ako vybrať tú správnu, sme zhrnuli v tomto článku

K plastovým obalovým materiálom sa radia aj nenahraditeľné lepiace pásky. Majú široké využitie na uzatváranie a zabezpečenie krabíc či iného balenia. Rôzna šírka, farba a návin prinášajú bohaté možnosti výberu presne podľa vašich potrieb. Alternatívou klasických lepiacich pások sú pevnejšie a odolnejšie viazacie pásky. Využívajú sa na zabezpečenie veľkých nákladov, ako je napríklad tovar na paletách, ktoré je treba zabezpečiť pri skladovaní alebo preprave. V článku o viazacích páskach sa dočítate, prečo by nemali chýbať aj na vašej prevádzke a ako dokážu efektívne nahradiť často používaný špagát.

Papierový obalový materiál, kartóny a krabice 

Papier a kartón sú obľúbené obalové materiály napríklad kvôli možnosti recyklácie a udržateľnejších a ekologickejších riešení v oblasti obalov. Veľkou výhodou papierových obalových materiálov je ich cenová dostupnosť. Najlepším a najčastejšie využívaným materiálom na balenie tovaru a produktov sú krabice. Rôznej veľkosti, hrúbky a teda aj pevnosti. Krabice sa vyrábajú z vlnitej lepenky, ktorá taktiež sama o sebe k obalovým materiálom patrí. Vďaka širokej flexibilte sa používa nielen na balenie, ale taktiež ako výplň v balíkoch.

NÁŠ TIP: Kartónová lepenka je univerzálny obalový materiál, ktorý by rozhodne nemal chýbať v žiadnom e-shope alebo sklade. Zaujíma vás viac o jej výhodách? V tom prípade venujte pár minút článku v našom blogu, v ktorom sme sa na lepenku detailne zamerali.

K papierovým obalom ďalej patria aj klasické papierové tašky, ktoré sú veľmi praktické napríklad pri darčekových baleniach, prezentačných eventoch alebo pokojne aj ako možnosť v obchodoch a predajniach, do ktorej si zákazník môže vložiť svoj nákup. 

Obaly zo skla a inovatívnych materiálov 

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, aj obaly zo skla patria do obalových materiálov, najmä v prípade potravín alebo aj kozmetiky či iných produktov s podobnou konzistenciou (lieky a farmaceutiká). Výhodou skla je jeho schopnosť zachovať čistotu a neprispievať k chuti obsahu, čo je úplne ideálne pre obaly potravín a nápojov. Nuž, a v neposlednom rade aj ich udržateľnosť, keďže je možné ich recyklovať alebo používať opakovane, prípadne na iné účely. Veľký boom spôsobili v poslednom čase inovácie na čele s použitím kompozitov a bioplastov. Sú vyrobené z prírodných zdrojov, prípadne ich kombináciou a snažia sa znížiť ekologickú stopu pri zachovaní porovnateľnej, ak nie lepšej funkčnosti. 

Plastový obalový materiál verzus krabice – porovnanie 

Práve obalový materiál z plastu a kartónu patrí k najpoužívanejším v rôznych odvetviach obchodu, výrobe alebo distribúcii a skladovaní. Mnohí majitelia predajní, výrobcovia, dodávatelia či skladníci často zvažujú, či sú lepšie obaly z plastu alebo krabice. Ak patríte k nim, toto porovnanie vám pomôže zvážiť ich výhody a nevýhody.

 

Plastový obalový materiál má rozhodne navrch z pohľadu odolnosti voči vode a iným tekutinám. Navyše sa ľahko formuje a tvaruje presne podľa potreby, čiže šetrí miesto napríklad pri skladovaní a dokáže sa lepšie prispôsobiť tvarom produktu či tovaru. Plastové obaly sú navyše veľmi ľahké, čo znižuje náklady na prepravu a uľahčuje aj manipuláciu s tovarom. 

Z pohľadu nevýhod musíme zmieniť environmentálne zaťaženie, ktoré plasty so sebou prinášajú. Hoci platí, že je možné väčšinu z nich zrecyklovať, nie všetky sú správne triedené a často obsahujú aj iné materiály, čo recykláciu znemožňuje.

Na druhej strane tu máme kartónový obalový materiál, ako napríklad krabice alebo spomínanú vlnitú lepenku. K ich dobru, na rozdiel od plastov, prispieva 

fakt, že sa omnoho ľahšie recyklujú a sú biologicky odbúrateľné, čo znižuje ich ekologickú stopu. Okrem toho si pri výbere vlnitej lepenky alebo krabíc môžete zvoliť dostatočne pevný a odolný obalový materiál, ktorý odoláva veľkej záťaži pri preprave a poskytuje výbornú ochranu produktov. 

 

Navyše platí, že je výroba kartónových krabíc často lacnejšia, než výroba mnohých komplikovanejších plastových obalov a preto sú náklady na tento obalový materiál nižšie. Obrovskou nevýhodou je však náchylnosť kartónu na vlhkosť a vodu, čo ho prakticky vylučuje z možnosti použitia ako obalu pre mnohé produkty a tovar.

Ktorý obalový materiál je pre gastro a potraviny najlepší? 

V prípade potravinárskeho priemyslu a taktiež prevádzok spoločného stravovania je výber obalového materiálu otázka, ktorou je potrebné sa zaoberať s ohľadom na mnohé podobné faktory, aké sme už spomenuli. Tou najdôležitejšou je však nezávadnosť a trvanlivosť. Okrem toho zohráva svoju rolu bezpečnosť, udržateľnosť a taktiež náklady na obalový materiál. Výrobcovia a predajcovia potravín a nápojov, reštaurácie, bary či verejné stravovacie prevádzky preto vždy dôkladne zvažujú, ktorý obalový materiál je pre gastro najlepší.

Plasty a plastové obaly sú obľúbené pre svoju flexibilitu, odolnosť voči prenikaniu tekutín (alebo, naopak udržateľnosť tekutých materiálov v rámci obalu) a nízku hmotnosť, čo z nich robí ideálnu voľbu pre väčšinu subjektov v gastro sektore. Obaly z plastu chránia pred kontamináciou potravín a nápojov a predlžujú ich trvanlivosť. 

Napriek týmto výhodám však plastové obaly prinášajú nevýhody z environmentálneho hľadiska (jednorázové použitie) a v poslednom čase často skloňovanú problematiku mikroplastov, ktoré sa potom prostredníctvom jedla a nápojov dostávajú priamo do ľudského tela a jeho orgánov.

Sklenené obaly, naopak, zaručujú odolnosť a stabilitu svojho obsahu bez uvoľňovania chemikálií a sú 100% recyklovateľné. Nevýhodou je ale ich krehkosť, rozbitnosť a vyššia hmotnosť, čo zvyšuje nároky aj náklady na logistiku. Práve preto sa pre sklenené obaly rozhodujú najmä firmy a značky, ktoré kladú enviromentálne hľadisko v rámci svojho pôsobenia na vysoký piedestál a predávajú exkluzívnejšie produkty, v ktorých cene sa premietne aj cena skleneného obalu. Mnohé z nich však využívajú možnosť zberu sklenených obalov a ich následné použitie, čo môže znova cenu produktu pre konkrétneho zákazníka znížiť.

Nuž, a napokon, tu máme krabice a kartónové obaly. Tie sa na primárne balenie potravín nevyužívajú až v takej miere. Hoci sú ekonomicky menej nákladné a majú nižší dopad na ekológiu, ich nízka odolnosť voči vode a vlhkosti ich vylučuje na použitie v obmedzených prípadoch. 

Rozhodnutie, ktorý z uvedených obalov pre gastro prevádzku, výrobu či predaj bude najvhodnejší, je vždy na zvážení konkrétnych požiadaviek na obal. Porovnanie týchto výhod a nevýhod je však kľúčovým faktorom, ktorý vás navedie tým správnym smerom.

Podľa čoho vybrať najlepší obalový materiál? 

Pri výbere toho najvhodnejšieho materiálu je vždy dôležité vziať do úvahy faktory ako je odolnosť, cena, možnosť prispôsobenia, vlastnosti obsahu aj obalového materiálu a podobne. Ak by sme to však mali zhrnúť do základných rozhodovacích krokov, pomôže vám postupovať podľa týchto bodov.

Zvážte nároky na obal podľa vášho produktu 

Krehké alebo citlivé produkty, ako sú elektronika alebo sklenené výrobky, potrebujú pevnejší a odolnejší materiál, zatiaľ čo tovar s obmedzenou trvanlivosťou, ako sú potraviny alebo handmade kozmetika, potrebujú materiál s odolnosťou voči tekutinám.

Cena obalového materiálu môže ovplyvniť cenu produktu 

A je na vašom zvážení, do akej miery. Náklady na obalový materiál sú dôležité vtedy, ak sa napríklad snažíte znížiť výrobné náklady. Nesúvisí to však len s výberom materiálu na obal, ale aj s jeho skladovaním a nárokmi na logistiku a prepravu.

Štandardy a normy niekedy nepustia 

Určite viete, že niektoré obaly musia spĺňať špecifické požiadavky. Jasným príkladom sú normy pre obaly na potraviny alebo taktiež rôzne nebezpečné materiály. Preto je na mieste naštudovať si všetky potrebné informácie o legislatíve, ktorá so skladovaním a prepravou daného tovaru súvisí.

Udržateľné obalové materiály šetria prírodu aj peňaženku 

Ekologické hľadisko v problematike obalov je čoraz dôležitejšie. Pre zákazníkov aj pre firmy, ktoré sa snažia znižovať svoju ekologickú stopu. Recyklovateľné, kompostovateľné obalové materiály alebo tie, ktoré sú vyrobené z obnoviteľných zdrojov, môžu navyše pomôcť firme zlepšiť vnímanie jej značky.

Vybraný obalový materiál nezabudnite otestovať 

Pred finálnym rozhodnutím je určite na mieste obal otestovať v ostrej prevádzke. Prípadne niekoľko jeho prototypov. Tento proces vám umožní identifikovať potenciálne problémy, overiť, či materiál spĺňa všetky potrebné štandardy a zistiť, ako bude obal reagovať v reálnych podmienkach.

 

 

PONUKA OBALOVÉHO MATERIÁLU

Rešpektuje vaše súkromie. Naše stránky používajú cookies na nasledovné: Vylepšenie užívatelského komfortu pomocou monitorovania návštevníkov webovej stránky, Zdielanie informácii na sociálnych sietiach, Meranie efektivity našich online marketingových kampaní a prispôsobenie našich online reklám vašim záujmom. Nepredávame informácie ostatným. Dalším prezeraním našich stránok, akceptujete používanie cookies.
View more
Cookies settings
Súhlasím
Nesúhlasím
Zásady ochrany osobných údajov
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Zásady ochrany osobných údajov

 
Informačná povinnosť pri poskytnutí osobných údajov Spoločnosť Betomex spol.s.r.o. sídlo:Šalská ul., Šoporňa,  IČO: 31103952 zapísaná Obchodný register SR vedený Okresným súdom Trnava, oddiel: Sro, vložka číslo: 262/T, zastúpená:  Martin Molnár, kontaktné údaje: email info@spagaty.sk telefónne číslo 0905481827 (ďalej tiež ako „prevádzkovateľ“) v súvislosti so splnením informačných povinností podľa čl. 13 Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27.apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (ďalej len „Nariadenie“) a § 19 zákona č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov (ďalej tiež ako „zákon o OOÚ“) zdeľuje dotknutej osobe nasledovné informácie.   Dotknutá osoba je v zmysle § 19 ods. 2 písm. e) zákona o OOÚ povinná poskytnúť osobné údaje na nižšie uvedený účel, v opačnom prípade nie je možné uzavrieť zmluvu, o ktorú dotknutá osoba prejavila záujem.  
  1. Identifikačné údaje a kontaktné údaje prevádzkovateľa:
  Prevádzkovateľ: Obchodné meno: Betomex spol.s.r.o. Sídlo: Šalská ul, Šoporňa IČO: 31103952 Právna forma: Spoločnosť s ručením obmedzeným Zapísaný: Obchodný register SR vedený Okresným súdom Trnava, oddiel Sro, vložka číslo: 262/T Zastúpený: kontaktné údaje: email: info@spagaty.sk  tel.: 0905 481 827    
  1. Účel spracúvania osobných údajov, na ktorý sú osobné údaje určené, ako aj právny základ spracúvania osobných údajov:
  Účel:    uzatvorenie zmluvy a predzmluvné vzťahy   Právny základ: čl. 6 ods.1 písm. b) Nariadenia a § 13 ods. 1 písm. b) zákona o ochrane osobných údajov: spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na plnenie zmluvy, ktorej zmluvnou stranou je dotknutá osoba, alebo na vykonanie opatrenia pred uzatvorením zmluvy na základe žiadosti dotknutej osoby,   čl. 6 ods.1 písm. c) Nariadenia a § 13 ods. 1 písm. c) zákona o ochrane osobných údajov: spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné podľa osobitného predpisu – prevádzkovateľ je v zmysle osobitných predpisov povinný poskytnúť osobné údaje dotknutej osoby štátnym inštitúciám   Prevádzkovateľ týmto oznamuje klientovi ako dotknutej osobe, že bude v procese uzatvorenia zmluvy spracúvať osobné údaje bez súhlasu dotknutej osoby, keďže spracúvanie osobných údajov bude vykonávané prevádzkovateľom v rámci predzmluvných vzťahov a spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na uzatvorenie zmluvy a prevádzkovateľ je taktiež v zmysle osobitných predpisov povinný poskytnúť osobné údaje dotknutej osoby štátnym inštitúciám.   Predávajúci vyhlasuje, že osobné údaje bude spracúvať v súlade s dobrými mravmi a bude konať spôsobom, ktorý neodporuje zákonu o OOÚ a Nariadeniu.     Účel: Spracúvanie súborov cookies   Táto stránka využívam súbory cookies. Ide o malé textové súbory, ktoré sú ukladané vo Vašom zariadení a ktoré obsahujú informácie o aktivitách užívateľov webovej stránky, pričom tieto informácie sú následne sprístupnené pri ďalšej návšteve užívateľa. Cookies je možné rozoznávať podľa viacerých kritérií, pričom v ďalšom texte Vám vysvetlíme, aké typy cookies používame a čo je ich účelom. Na fungovanie tejto  webovej stránky používame nevyhnutné cookies (essential cookies), umožňujúce realizovať základné funkcionality webovej stránky. Tieto cookies môžete zakázať zmenou nastavení Vášho internetového prehliadača, čo však môže ovplyvniť fungovanie webovej stránky. Radi by sme tiež využívali dobrovoľné cookies (non-esential), ktoré nám pomôžu zlepšiť fungovanie našej webovej stránky, pričom pre ich povolenie je potrebné odkliknúť Váš súhlas. Ide o tieto cookies: Na tejto webovej stránke využívame aj služby tretích strán ako napr. nástroje na meranie návštevnosti cez systémy Google Analytics Naša webová stránka pre využitie týchto služieb načítava kódy tretích strán, ktoré pre plnú funkčnosť môžu vyžadovať prijatie cookies od týchto stránok tretích strán. Za tieto cookies sú plne zodpovedné tieto tretie strany, a preto v prípade záujmu o bližšie informácie o cookies týchto tretích strán je potrebné sí prečítať ich záasady súkromia alebo pravidlá používania služieb. Ukladaniu cookies do Vášho zariadenia môžete kedykoľvek zabrániť nastavením Vášho webového prehliadača, avšak v takom prípade nemusí webová stránka, či iné služby tretích strán fungovať. Inštrukcie na zmenu cookies nájdete v pomoci každého prehliadača.  
  1. Identifikáciu príjemcu alebo kategóriu príjemcu, ak existuje
  Príjemcovia resp. kategórie príjemcov, ktorí spracúvajú osobné údaje sú:   Externý účtovník, prepravné spoločnosti, (TOP CONSULTING s.r.o., GLS) štátne inštitúcie za účelom plnenia povinností prevádzkovateľa: daňový úrad, štátne inštitúcie a verejné orgány, orgán štátnej správy a verejnej moci na výkon kontroly a dozoru (napr. slovenská obchodná inšpekcia, Úrad na ochranu osobných údajov SR), exekútor, súd, orgán činný v trestnom konaní, atď.  
  1. Doba uchovávania osobných údajov
  Doba uchovávania osobných údajov: doba určitá – doba určená zákonmi na uplatňovanie práv a povinností vyplývajúcich z uzavretej zmluvy (napr. podľa § 599 ods. 1 Občianskeho zákonníka si môže kupujúci uplatniť práva zo zodpovednosti za vady na súde v lehote do 24 mesiacov od prevzatia tovaru – uchovávanie osobných údajov je teda potrebné pre identifikáciu zmluvnej strany), prípadne až pokiaľ nie je možné uplatniť práva a povinnosti v premlčacej lehote stanovenej zákonom; dlhšie spracúvanie osobných údajov je možné len výlučne na účel archivácie, na vedecký účel, na účel historického výskumu alebo na štatistický účel na základe osobitného predpisu.  
  1. Práva dotknutej osoby
  Dotknutá osoba má právo:
  • požadovať prístup k osobným údajom týkajúcich sa dotknutej osoby,
Ako dotknutá osoba máte právo na poskytnutie zoznamu osobných údajov, ktoré od Vás máme k dispozícii ako aj informácie o tom ako Vaše osobné údaje spracúvame.
  • na opravu osobných údajov,
Prijali sme opatrenia, aby sme uchovávali Vaše presné, úplné a aktuálne osobné údaje. Ak si myslíte, že Vaše osobné údaje, ktoré uchovávame nie sú presné, úplné a aktuálne, prosím informujte nás o tom.
  • na vymazanie osobných údajov,
Ako dotknutá osoba nás môžete požiadať aj o vymazanie Vašich osobných údajov, ak sú na to splnené zákonom uvedené dôvody, napr. ak už účel spracúvania skončil.
  • na obmedzenie spracúvania osobných údajov,
Ako dotknutá osoba nás môžete pri splnení zákonných podmienok požiadať, aby sme prestali používať Vaše osobné údaje, napr. za situácie ak si myslíte, že Vaše osobné údaje, ktoré uchovávame, sú nepresné a pod.
  • namietať spracúvanie osobných údajov,
Ako dotknutá osoba máte právo namietať spracúvaniu Vašich údajov, v prípade, ak ste nadobudli presvedčenie, že na spracúvanie osobných údajov nemáme právny dôvod; napr. ak naše oprávnené záujmy na spracúvanie osobných údajov neprevažujú nad právami alebo záujmami dotknutej osoby.
  • na prenosnosť osobných údajov,
Ako dotknutá osoba máte za určitých okolností právo požiadať nás o prenos osobných údajov, ktoré ste nám poskytli. Toto právo na prenosnosť sa však týka len tých osobných údajov, ktoré sme nám poskytli na základe Vášho súhlasu alebo na základe zmluvy, ktorej ste jednou zo zmluvných strán.
  • podať návrh na začatie konania resp. sťažnosťna dozorný orgán,
  Ako dotknutá osoba máte právo podať návrh resp. sťažnosť na Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky, https://dataprotection.gov.sk , Hraničná 12, 820 07 Bratislava 27; tel. číslo: +421 /2/ 3231 3214; E-mail: statny.dozor@pdp.gov.sk  
 
Save settings
Cookies settings